Wiadomości

Libia z nową Radą Prezydencką i nowym premierem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mohammad Menfi został nowym przewodniczącym Rady Prezydenckiej Libii.

W drugiej turze głosowania, która odbyła się w piątek, członkowie Libijskiego Forum Dialogu Politycznego (LPDF) w Genewie, udzielili poparcia liście Menfiego, która zdobyła 39 głosów (na 73), pokonując listę Akili Saliha, która zdobyła 34 głosy.

W skład trzyosobowej Rady Prezydenckiej wchodzą Menfi jako przewodniczący i przedstawiciel regionu wschodniego, Abdullah Al-Lafi jako zastępca reprezentujący zachód oraz Mossa Al-Koni jako zastępca z południa.

Na zwycięskiej liście znalazł się również premier Abdul Hamid Dbeibah.

Dbeibah musi teraz w ciągu 21 dni sformować swój rząd. Jego gabinet powinien uzyskać wotum zaufania w Izbie Reprezentantów. Jeśli w parlamencie nie będzie kworum podczas głosowania nad składem gabinetu, tematem wotum zaufania zajmą się członkowie LPDF.

Menfi urodził się w Tobruku w 1976 roku. W przeszłości był członkiem Generalnego Kongresu Narodowego, a także ambasadorem Libii w Grecji, zanim został uznany za persona non grata z powodu podpisania umowy morskiej między Libią a Turcją.

Wynik głosowania uznano za zwycięstwo opcji protureckiej. Egipt, który stawiał na Akilę Saliha, oficjalnie wyraził zadowolenie z faktu powołania władz, których zadaniem jest przeprowadzenie w grudniu br. wyborów powszechnych i tym samym ostateczne zamknięcie procesu normalizacji po zakończonej wojnie domowej, jednak wielu polityków egipskich nie kryje rozczarowania.

/libyaobserver.ly/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!