Wiadomości

Lewacka „elita” zbiera podpisy pod apelem ws. zmian w ustawie o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„My, niżej podpisani zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog” – napisano w apelu opublikowanym w czterech językach: polskim, francuskim, angielskim i hebrajskim.

Przypominają oni, że nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”. Według nich, jest to „niefortunny zapis”.

„Ten niefortunny zapis odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie, budząc liczne zastrzeżenia – logiczne, moralne i prawne. Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma toczyć się w asyście prokuratury i sądu? Dlaczego ofiary i świadkowie Zagłady mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który “bał się Polaków”?” – piszą sygnatariusze apelu.

Co prawda przyznają oni, że „intencją ustawodawcy była obrona dobrego imienia Polaków”, ale dodają kłamliwie, że ustawa robi z Polaków „jedyny w Europie naród bez skazy”.

„Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności” – stweirdzają.

Pod apelem podpisało się około 100 osób. A wśród nich: Anne Applebaum, Jacek Bocheński, Barbara Engelking, Konstanty Gebert, Jan Tomasz Gross, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maria Janion, Jarosław Kurski, Aleksander Kwaśniewski, Wojciech Lemański, Monika Płatek, Stanisław Radwan, Andrzej Rzepliński, Dorota Segda, Radek Sikorski, Marek Siwiec, Aleksander Smolar, Kazimiera Szczuka, Paweł Śpiewak, Róża Thun, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski, Jacek Żakowski.

Nazwiska jakby znajome…

/dzieje.pl, niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!