Wiadomości

Leszek Czarnecki nagrał szefa KNF, który miał mu oferować korupcyjny układ za 40 mln złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 milionów złotych – twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki”. KNF przekonuje, że słowa miliardera to szantaż – informuje dziś „Gazeta Wyborcza”.

Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, spotkał się z Chrzanowskim sam na sam w marcu tego roku. Miliarder miał ze sobą trzy urządzenia podsłuchowe, ale zadziałało tylko jedno. Wszystko przez urządzenia zakłócające znajdujące się w gabinecie szefa KNF.

Szef KNF miał zasugerować zatrudnienie w banku Czarneckiego wskazanego przez siebie prawnika, mec. Grzegorza Kowalczyka. Oczekiwał przy tym dla niego „konkretnego” wynagrodzenia.

– No nie wiem, jaki ma pan system wynagradzania w banku, ale wydaje mi się, że jeżeliby pan to powiązał z wynikiem banku, tak? No to ten prawnik będzie bardziej zaangażowany. W tym horyzoncie najbliższych kilku lat no to byłoby, tak jak pan uważa, tak? Może rozwiązanie, na którym bank mógłby, że tak powiem, się oprzeć, wsparłaby ta osoba państwa w tym procesie restrukturyzacji – mówi Chrzanowski.

„Gazeta Wyborcza” cytuje zawiadomienie do prokuratury, z którego wynika, że Chrzanowski wskazał Czarneckiemu na kartkę z napisem „1 proc.”. Ma z tego wynikać, że w ten sposób „starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka (…) prowizyjnego sposobu wynagradzania radcy prawnego, a nawet wysokość jego wynagrodzenia, rażąco wygórowanej w odniesieniu do warunków rynkowych, gdyż 1 proc. skapitalizowanej wartości Getin Noble Bank S.A. to około 40 milionów złotych”.

W zamian za zatrudnienie prawnika Chrzanowski miał zaproponować usunięcie z KNF Zdzisława Sokala (przedstawiciela prezydenta), „złagodzenie skutków finansowych tzw. stopy podwyższonego ryzyka” (kosztowało to bank ok. 1 mld zł), „życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Leszka Czarneckiego”.

/Gazeta Wyborcza, Onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!