Wiadomości

Leśnicy znaleźli potrąconego bielika, przez kilka dni pozostanie pod obserwacją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ranny bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Dżawat na terenie Nadleśnictwa Warcino (RDLP w Szczecinku). Przez kilka dni pozostanie pod obserwacją leśników.

Pracownicy leśnictwa Gałęzowo, jednego z terenu Nadleśnictwa Bytów, zauważyli rannego bielika. Ptak leżał w pobliżu drogi. Prawdopodobnie birkut, bo tak brzmi regionalna nazwa bielika, żerował na padlinie w pobliżu drogi, spłoszył się i uderzył w ciężarówkę. Leśnicy przewieźli skrzydlatego drapieżnika do ośrodka dla ptaków drapieżnych. Zapewniają, że będę informować o dalszych losach bielika.

Ostatnio informowaliśmy także o bardzo wyziębionym i osłabionym bieliku, który trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn. Na szczęście ptak nie miał urazów mechanicznych. Najprawdopodobniej poobijał się o drzewa, a duży mróz spotęgował osłabienie.

Bielik to największy ptak szponiasty bytujący w Polsce. Nazwa tego króla przestworzy wzięła się od jego płowej, jasnej szyi i białego ogona. Duży dziób i okazałe szpony wykorzystuje do chwytania ofiary spod powierzchni wody. Spotkać go możemy przez cały rok, zimą jednak częściej, gdyż penetruje większy teren w poszukiwaniu pożywienia.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!