Wiadomości

Leśnicy zapraszają do akcji powołania nowych pomników przyrody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już w styczniu leśnicy z Nadleśnictwa Dretyń (RDLP w Szczecinku) rozpoczęli inwentaryzację drzew, które swoimi rozmiarami, szczególną wartością przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową wyróżniają się spośród wielu milionów innych rosnących w lasach.

Leśnicy z tego szczecineckiego nadleśnictwa zapraszają wszystkich odwiedzających tamtejsze lasy do włączenia się do akcji powołania nowych pomników przyrody. Wystarczy zadzwonić (59-858-16-55) lub wysłać na adres e-mail ([email protected]) informację o ponadprzeciętnym drzewie lub głazie narzutowym wraz z podaniem dokładnej lokalizacji.

Już teraz leśnicy zapewniają, że dla najbardziej aktywnych obserwatorów tamtejszej przyrody przygotują specjalne podziękowania i upominki.

Początek roku to jednocześnie czas, kiedy leśnicy oceniają zdrowotność ustanowionych już pomników przyrody, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa odwiedzających je turystów.

W Nadleśnictwie Dretyń kilka z drzew jest już niestety w naprawdę złej kondycji. Cztery z nich złamały się lub uległy znacznemu rozkładowi, ale w dalszym ciągu będą stanowiły obiekt ochrony oraz miejsce życia wielu gatunków, dla których są one domem.

Niestety, prawdopodobnie jedno drzewo, w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, trzeba będzie usunąć. Ma ono nadłamane konary, a pień jest nadgniły, co jest oznaką bardzo złego stanu zdrowotnego drzewa. Podczas wiatrów drzewo lub jego konary mogą upaść na spacerujących po szlaku turystów.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!