Wiadomości

Lekcja prawdziwego patriotyzmu pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uczniowie z 10 szkół polonijnych zgromadzili się w sobotę pod Pomnikiem Katyńskim. Weekendowe wydarzenie nazwano lekcją prawdziwego patriotyzmu.

Pod pomnikiem zapłonęło blisko 200 zniczy. Patriotyczny wieczór poetycko-muzyczny dzieci i młodzieży przybyłych z wychowawcami i rodzicami wypełniły m.in. pieśni patriotyczne i religijne, recytacje wierszy, montaż poetycki Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II z Maspeth w nowojorskiej dzielnicy Queens.

Dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City Bogusława Huang opowiadała o historii Pomnika Katyńskiego. O zbrodni katyńskiej mówili uczniowie.

„To było tak spontaniczne, naturalne, a zarazem poważne; była to lekcja prawdziwego patriotyzmu. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni, ludzie się rozeszli w powadze. Plac został czyściutki, nie było żadnego papierka. Policjanci byli zaszokowani zachowaniem naszej młodzieży” – oceniła prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Dorota Andraka.

Nazwała ona wydarzenie wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy pokazują prawdziwą lekcję walki o symbole narodowe, prawdziwą historię Polski.

„Najpiękniejsza chwila jaką mogłam przeżyć i poznać historię o Katyniu będąc na dzisiejszym spotkaniu, ta lekcja na długo zostanie w mojej pamięci. Chciałabym, żeby tego typu lekcje mogły się odbywać raz w miesiącu tam, gdzie jest coś związanego z Polską” – mówiła Aleksandra Łapińska, uczennica szkoły przy parafii św. Cyryla i Metodego w Nowym Jorku.

Pod pomnikiem padały zapewnienia, że spotkanie nie ma charakteru politycznego, nie jest wyrazem buntu. Ma na celu pokazanie żywej historii; historii o którą należy dbać, historii o której trzeba pamiętać.

„Jesteśmy Polakami, to nasza historia, musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy o nią walczyć” – skandowali zgromadzeni pod Pomnikiem Katyńskim uczniowie.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!