Wiadomości

Ławrow grozi Mołdawii: “To będzie traktowane jako atak na Rosję”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zabrał głos ws. obecności rosyjskich wojsk w Naddniestrzu. Stwierdził on, że wszelkie działania skierowane wobec rosyjskich żołnierzy zostaną uznane za atak na Rosję. Zarzucił nadto Mołdawii rusofobię, która godzi w prawa mniejszości rosyjskiej w tym kraju.

– Stacjonują tam żołnierze, nasza grupa wojskowa, strzeże największego w Europie składu amunicji, znajdującego się we wsi Kołbasna – tłumaczył szef rosyjskiej dyplomacji podczas wystąpienia na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych.

– Każdy w Mołdawii powinien zrozumieć, że wszelkie działania, które zagrażają bezpieczeństwu naszych żołnierzy, będą traktowane – zgodnie z prawem międzynarodowym – jako atak na Federację Rosyjską – podkreślił Ławrow.

1 września minister spraw zagranicznych Mołdawii Nika Popesku wezwał do ministerstwa rosyjskiego charge d’affaires w Mołdawii w związku z oświadczeniem Ławrowa o rusofobii w Mołdawii i możliwego zagrożenia dla bezpieczeństwa rosyjskich sił zbrojnych w Naddniestrzu.

„Prawa ludności posługującej się językiem rosyjskim, ukraińskim, gagauskim, bułgarskim oraz językami innych mniejszości narodowych są przestrzegane zgodnie z zasadami demokratycznymi. Jeśli chodzi o obywateli rosyjskojęzycznych wymienionych w oświadczeniu, właściwe organy naszego kraju nie otrzymały żadnych doniesień o łamaniu ich praw” – zaznaczono w ministerstwie

Podkreślono również, że Mołdawia, podobnie jak poprzednio, jest zobowiązana do „działąń pokojowych i dyplomatycznych opartych na dialogu, zarówno w celu reintegracji kraju, jak i dialogu z Federacją Rosyjską w sprawie wycofania wojsk rosyjskich, które przebywają nielegalnie na terytorium naszego państwa”. „Uważamy wszelkie inne spekulacje w tym zakresie za bezpodstawne” – podkreślono.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!