Wiadomości

Ławrow: “Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Hitler też miał żydowską krew”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow odnosząc się do pochodzenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, stwierdził, że nie ma żadnej sprzeczności w nazywaniu przez Rosjan inwazji operacją mającą na celu “denazyfikację” Ukrainy. Stwierdził przy tym, że nawet Hitler “miał żydowską krew”. Na odpowiedź Izraela nie trzeba było długo czekać.

Ławrow stwierdził ostatnio, że żydowskie korzenie prezydenta Ukrainy wcale nie podważają sensu twierdzeń Rosji, że “specjalna operacja wojskowa” ma na celu “denazyfikację”. Wspomniał też, że “niektórzy z najgorszych antysemitów to Żydzi”

“Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Fakt ten nie neguje elementów nazistowskich na Ukrainie. Uważam, że Hitler miał również żydowską krew” – mówił rosyjski polityk.

Szef muzeum Holokaustu Yad Vashem, Dani Dayan krytycznie odniósł się do słów Siergieja Ławrowa. Ocenił, że są one “fałszywe, złudne i niebezpieczne, godne wszelkiego potępienia”.

Do opinii ministra spraw zagranicznych Rosji odniósł się także lider izraelskiej partii Jest Przyszłość, Ja’ir Lapid. “To niewybaczalny i skandaliczny komentarz, straszny błąd historyczny i oczekujemy przeprosin. Żydzi nie mordowali się podczas Holokaustu. Najniższą formą rasizmu przeciwko Żydom jest obwinianie samych Żydów o antysemityzm” – oburzał się Izraelczyk. Wspomniał przy tym, że ambasador Federacji Rosyjskiej w Izraelu został przywołany na “niełatwą rozmowę”.

W opinii wiceszefa MSZ Izraela Idana Rolla twierdzenia Ławrowa wpisują się w “niepokojący trend dyskredytowania Holokaustu”. “Dla ścisłości historycznej: Hitler nie miał żydowskiej krwi, a to, co dzieje się na Ukrainie, jest oburzające” – ocenił minister komunikacji Izreaela Yoaz Hendel.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!