Wiadomości

Laos sprzedał Rosji trzydzieści w pełni sprawnych technicznie czołgów T-34

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przybyciu do Rosji partii trzydziestu w pełni sprawnych technicznie czołgów typu T-34, które wcześniej były wykorzystywane w wojskach lądowych Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Jak donosi portal Defence24.pl, sprzedanie Rosji przez ministerstwo obrony Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej trzydziestu czołgów T-34 to efekt wizyty w Laosie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Szojgu poprosił wtedy, by w „ramach współpracy wojskowo-technicznej” przekazano Rosjanom wszystkie „historyczne” pojazdy, jakie były wykorzystywane przez laotańską armię i są sprawne technicznie. Odzyskano w ten sposób czołgi, które prawdopodobnie były wcześniej podarowane przez Związek Radziecki Wietnamowi Północnemu i użyte bojowo w walce z Wietnamem Południowym wspieranym przez Stany Zjednoczone. Później „trzydziestkiczwórki” zostały podarowane przez Wietnamczyków Laosowi, by ostatecznie wrócić do Rosji drogą morską w 2019 roku. Po pokonaniu trasy liczącej ponad 4,5 tysiąca kilometrów czołgi T-34 zostały wyładowane we Władywostoku i przetransportowane koleją do miasta Naro-Fominsk (leżącego w obwodzie moskiewskim).

Wszystkie „trzydzestkiczwórki” zostaną teraz najprawdopodobniej wyremontowane i zgodnie z deklaracją rosyjskiego ministerstwa obrony będą wykorzystywane „podczas Parady Zwycięstwa w różnych miastach Rosji, do aktualizacji ekspozycji muzealnych, a także do realizowania filmów historycznych o Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

Pojazdy z Laosu nie pochodzą prawdopodobnie z czasów II wojny światowej i dodatkowo są po modernizacjach, jakie przeprowadzono w latach sześćdziesiątych. Cały korpus wraz z charakterystyczna wieżą, układ napędowy oraz układ jezdny pozostały jednak niezmienione. Po pewnych pracach rekonstrukcyjnych można więc będzie łatwo przywrócić „historyczną” sylwetkę. Dodatkowo „laotańskie” pojazdy będą mogły być wykorzystane do odrestaurowania rzeczywiście wojennych czołgów, które nadal jeszcze odnajduje się i wydobywa z rosyjskich rzek i bagien.

Więcej:
https://www.defence24.pl/rosja-otrzymala-czolgi-z-laosu-t-34

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!