Wiadomości

Kwaśniewski: Polska powinna symbolicznie zadośćuczynić za mienie pożydowskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aleksander Kwaśniewski udzielił obszernego wywiadu, którego jeden z wątków dotyczył kwestii żydowskich roszczeń majątkowych wobec Polski.

„Sprawiamy wrażenie kraju, który ma trochę pieniędzy” – mówi były prezydent w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Kwaśniewski przypomina, że jako prezydent miał w przeszłości do czynienia z kwestią reprywatyzacji i uważa ją za skomplikowaną.

„Sam wetowałem ustawę reprywatyzacyjną. Ale jeżeli chce się tę sprawę przeprowadzić w warunkach, dzięki którym Polska ma silny argument – Polska jest krajem z najbardziej zmienionymi granicami po drugiej wojnie światowej, z Holokaustem i milionami ofiar – oczekiwanie, że zrobimy reprywatyzację typu Budapeszt czy Praga, jest całkowicie nierealistyczne” – ocenia polityk.

W jego ocenie Polska powinna tłumaczyć i podejmować szeroki dialog. „Nie może być tak, że przyjmujemy ustawę, o której nie rozmawiamy na drodze dyplomatycznej ani z Amerykanami, ani z Izraelem, ani z innymi krajami, gdzie diaspora żydowska jest odpowiednio silna, np. Francją, Belgią itd”. – stwierdza Kwaśniewski.

Polityk podkreślił, ze Polska dysponuje argumentami, żeby powiedzieć Izraelowi, że w Polsce nie może być reprywatyzacji. „Mamy tak zmienione granice, tak zniszczone mienie podczas wojny i straciliśmy tylu obywateli, że wejście w proces reprywatyzacji de facto oznacza niekończący się spór i kłótnie. Wiem, że jest to bardzo bolesne i nie do końca fair wobec tych, którzy to mienie stracili. Gdy decydowałem o tym problemie, Polska była jeszcze na bardzo wielkim dorobku. Dziś Polska jest na tyle bogata, że można rozpatrzyć wariant drugi, np. rodzaj symbolicznej odpłaty” – mówi były prezydent.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!