Wiadomości

Kwalifikacje do służby w 18 Dywizji Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 22 oraz 23 stycznia 2019 r. o godz. 8.30 przy ul. Składowej 39 w Siedlcach odbędą się kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej na potrzeby dowództwa oraz batalionu dowodzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej (garnizon Siedlce).

18 Dywizja Zmechanizowana jest obecnie w początkowej fazie formowania, przy czym jej dowództwo mieści się w Siedlcach. W przyszłości tworzonemu obecnie dowództwu dywizji mają zostać podporządkowane 1 Brygada Pancerna (obecnie w składzie 16 Dywizji), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (obecnie samodzielna) oraz mająca zostać sformowana brygada z siedzibą dowództwa w Lublinie. Pod koniec ubiegłego roku dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, gen. Jarosław Gromadziński, miał do dyspozycji kilkudziesięciu ludzi.

– Jest nas już więcej w sztabie dywizji. Zgodnie z harmonogramem i założonymi planami od 1 stycznia, a de facto od 2 stycznia rozpoczął się nabór do nowo formowanych jednostek 18 Dywizji, ale w garnizonie Siedlce – powiedział dowódca dywizji gen Jarosław Gromadziński w rozmowie z Radiem Podlasie.

– Z samego założenia to jest dowództwo Dywizji wraz z batalionem dowodzenia, który jest dużą jednostką, powiedzmy, łączności, a zarazem i logistyczną, która zabezpiecza funkcjonowanie dywizji. I to jest na dzień dzisiejszy około 800 żołnierzy, których chcemy powołać jak najszybciej, żeby sformować te jednostki. Mamy ambitny plan, chcemy w przeciągu najbliższego półrocza sformować tę jednostkę. I to jest pierwszy etap formowania jednostek w garnizonie Siedlce. W następnym etapie będziemy tu rozwijać także pododdziały bojowe, tak żeby garnizon Siedlce liczył około 2000 żołnierzy – dodał gen. Gromadziński.

– Będą to pododdziały artylerii – uzupełnił dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, zaznaczając, że nie chce na razie mówić szczegółów, bo jest to jeszcze na etapie planowania. Plany te mają być ostatecznie zatwierdzone do końca lutego.

Generał zaznaczył, że obecnie uruchamianych jest w okolicach Siedlec pięć kursów przygotowawczych, aby kandydaci do służby przeszli tam przeszkolenie podstawowe i następnie mogli zasilić szeregi wszystkich jednostek nowo formowanej dywizji.

Ale nabór do 18 Dywizji Zmechanizowanej nie dotyczy tylko Siedlec…

– W połowie roku ruszymy z naborem – Lublin, Zamość, Chełm. […] Dziś możemy już mówić otwarcie, że chcemy przywrócić dla wojska garnizon Biała Podlaska i myślimy tam o dużym garnizonie w okolicach 1500 żołnierzy – stwierdził gen. Gromadziński.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!