Wiadomości

Kuriozalna dyskusja w amerykańskim Senacie: Czy w ciążę zachodzą tylko kobiety?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Profesor prawa z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley Khaira M. Bridges przekonywała Senat USA we wtorek, że w ciążę wcale nie musi zajść kobieta. Jeśli ktoś jest ciekaw, jak głęboki upadek przeżywa zachodnia cywilizacja, to tu ma tego wzorcowy przykład.

24 czerwca Sąd Najwyższy USA orzekł, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade. W Senacie USA odbyło się przesłuchanie ws. napisania na nowo prawa do przerywania ciąży. Próby przekonania konserwatywnych senatorów podjęła się profesor prawa Khaira M. Bridges.

Najpierw pytania zadawał republikański senator John Cornyn. Próbował się dowiedzieć od Bridges, czy dziecko w łonie matki „dzień przed urodzeniem” ma prawo do życia. Choć doprecyzowywał swoje pytanie kilkukrotnie, Bridges za każdym razem unikała odpowiedzi. Odnosiła się za to do „osoby, będącej w ciąży”, która jej zdaniem „posiada prawo do decydowania o tym, co jest dla niej najlepsze”. W ciągu trwającej niewiele ponad minutę wymiany zdań z Cornynem profesor prawa z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley aż pięciokrotnie użyła sformułowania „osoba będąca w ciąży”.

Później już było tylko gorzej… O doprecyzowanie poprosił inny senator z Partii Republikańskiej Josh Hawley. Senator spytał, dlaczego wciąż Bridges używa terminu „osoby zdolne do zajścia w ciążę”, kiedy odnosi się do tego, kogo dotyczyłyby zakazy i ograniczenia aborcji. – Czy to byłyby kobiety? – zapytał Hawley.

– Wiele kobiet jest zdolnych do zajścia w ciążę lub nie. Są również transpłciowi mężczyźni, a także osoby niebinarne, które mogą zajść w ciążę – tłumaczyła. Hawley odparł, że „w takim razie tematu aborcji nie rozpatrujemy w kwestii praw kobiet”.

– Możemy dyskusję rozpatrywać na przykładzie kobiet, zaznaczając jednocześnie, że ma to wpływ także na osoby transpłciowe i niebinarne. To nie wyklucza się wzajemnie – przekonywała dalej profesor prawa.

Następnie zaatakowała senatora, twierdząc że „zadawane pytania są transfobiczne i narażają osoby transseksualne na przemoc”.

– Czy uważasz, że mężczyźni mogą zajść w ciążę? – zapytała Bridges?
– Uważam, że to nie jest możliwe – odparł senator.
– W takim razie zaprzeczasz istnieniu osób trans – skwitowała Bridges.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!