Wiadomości

Kurdowie zamieszkają w polskich domach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkuset mieszkańców irackiego Kurdystanu wróciło w ostatnich dniach do swojego dawnego miejsca zamieszkania. Wszystko dzięki pomocy jednej z polskich organizacji ze środków rządowych. Irakijczycy dostali nowe, tymczasowe domy modułowe.

Ponad 400 modułowych domów trafiło właśnie do miejscowości Barzan w irackim Kurdystanie, niedaleko granicy z Syrią. W najbliższych dniach na miejsce zostanie dostarczonych 100 kolejnych domów. Wszystko zorganizowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości, którzy w ostatnich latach uciekali przed wojną, mogą wrócić do swojego regionu i zacząć prace nad odbudową stałych domów.

Miejscowość Barzan przez lata była położona na linii frontu walk między kurdyjskimi bojownikami a islamistami z Państwa Islamskiego. To właśnie od tego rejonu zaczął się pochód fanatyków, którzy pięć lat temu utworzyli tzw. kalifat. Setki mieszkańców uciekły z Barzan w obawie przed przemocą.

Państwo Islamskie w Iraku zostało już całkowicie pokonane, ale wielu mieszkańców nie mogło wrócić do Barzan, bo ich domy zostały zniszczone w czasie walk. Ci, którzy mimo wszystko zdecydowali się wrócić, przez pierwsze miesiące mieszkali w miejscowej szkole. Irackie władze twierdzą, że dzięki podarowanym przez PCPM prowizorycznym domom liczba powracających Irakijczyków w ostatnich dniach znacznie się zwiększyła.

Projekt dostarczenia domów dla uchodźców z irackiego Kurdystanu został sfinansowany dzięki pieniądzom polskiego rządu.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!