Wiadomości

Kurdowie: Wojska USA wycofują się z północy Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdominowane przez Kurdów, Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), wspierane dotąd przez Amerykanów, poinformowały, że jednostki amerykańskie rozpoczęły wycofywanie się z obszarów na północy Syrii, przy granicy z Turcją. Kurdowie ostrzegają, że ofensywa turecka doprowadzi do powrotu Państwa Islamskiego.

„Amerykańskie siły nie wypełniły swoich zobowiązań i wycofały się z terenów przy granicy z Turcją, a Turcja teraz przygotowuje się do inwazji na północno-wschodnią Syrię” – oświadczyły SDF, które kontrolują ten teren.

Kurdowie przypomnieli przy okazji, że pod naciskiem Amerykanów rozebrali umocnienia wzniesione wzdłuż granicy z Turcją. W ten sposób miano wytrącić Turkom argument z ręki i pozbawić ich pretekstu do podjęcia akcji zbrojnej przeciwko Kurdom. Równocześnie Amerykanie zapewniali ich, że nie pozostawią ich na pastwę losu.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział tymczasem, że jego kraj jest zdeterminowany, by oczyścić z „terrorystów” swoją granicę z Syrią oraz zapewnić bezpieczeństwo kraju. Dodał, że Turcja „przyczyni się do ustanowienia pokoju i stabilności w Syrii”.

Biały Dom z olei ogłosił, że amerykańskie pododdziały w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją, ponieważ Ankara wkrótce przeprowadzi tam swoją planowaną operację, a wojska USA nie będą w niej brać udziału. Jak dodano w oświadczeniu, teraz za wszystkich bojowników IS na tych terenach, schwytanych w ciągu ostatnich dwóch lat, odpowiedzialna będzie Turcja.

Prezydenci USA i Turcji, Donald Trump i Recep Tayyip Erdoğan, przeprowadzili wczoraj wieczorem rozmowę telefoniczną na temat utworzenia tzw. „strefy bezpieczeństwa” w północno-wschodniej Syrii, na wschód od Eufratu – poinformowała Agencja Anadolu.

Prezydent Turcji domaga się utworzenia wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej „strefy bezpieczeństwa” – długości 460 km i szerokości 32 km. Tereny te, kontrolowane obecnie przez wspieranych przez Amerykanów Kurdów, miałyby przejść pod kontrolę wojsk tureckich, a dodatkowo Erdogan chciały tam osiedlić syryjskich uchodźców, którzy obecnie przebywają w Turcji.

Erdogan poinformował, że Turcja jest gotowa do rozpoczęcia operacji wojskowej w Syrii

Kurdowie donoszą ponadto, iż zaobserwowano koncentrację wojsk syryjsko-rosyjskich, które najwyraźniej nie zamierzają biernie przyglądać się rozwojowi wydarzeń…

/aa.com.tr, rmf24.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!