Felietony

Kurdowie atakują Rakkę, Turcy atakują Kurdów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siłom kurdyjskiej koalicji „Syryjskie Siły Demokratyczne” udało się dziś zdobyć ważny punkt obrony ISIS na zachodnich podejściach do Rakki – średniowieczną cytadelę. Po jej zdobyciu Kurdowie rozwinęli natarcie na zachodni odcinek obrony ISIS w Rakce.

Zdobyty przez oddziały kurdyjskie zamek zbudowany został w IX wieku jako pałac kalifa Haruna al-Rasizda i stanowił doskonały punkt obrony, jako że położony jest on na górującym na miastem szczytem Tell-Harkala.

Już wcześniej informowaliśmy, iż średniowieczne twierdze w wojnie tej odgrywają niezwykle ważną rolę. Pisaliśmy między innymi o roli, jaką w wojnie tej odegrała cytadela w Aleppo, a także słynna twierdza krzyżowców w Krak des Chevaliers:

Średniowieczna twierdza w warunkach współczesnej wojny

Tymczasem wczoraj protureccy bojownicy, którzy formalnie stanowią część Wolnej Armii Syrii, walczący wcześniej w ramach utworzonej przez Turcję koalicji Tarcza Eufratu, poinformowali o utworzeniu nowej brygady „Ahl ad-Dijar”, która ma za zadanie wyparcie Kurdów z ich terytorium w północnej części syryjskiej prowincji Aleppo.

Jeszcze wczoraj bojownicy protureccy zaatakowali w okolicach miejscowości Szejh Ajsa, niedaleko miasta Tal Rifat pozycję YPG, stanowiącej trzon Syryjskich Sił Demokratycznych, które obecnie swoją uwagę skupiają przede wszystkim na działaniach w rejonie Rakki. Jak wynika z ich doniesień, mieli oni przy tym zlikwidować co najmniej siedmiu bojowników kurdyjskich.

Kurdowie poinformowali, że próbę przełamania ich pozycji na tym kierunku wspierała artyleria i czołgi armii tureckiej. Artyleria turecka miała otworzyć ogień na pozycje tureckie około 5.00 rano czasu syryjskiego, tj. kilka godzin po pojawieniu się informacji o utworzeniu antykurdyjskiego związku taktycznego. Według Kurdów, w toku walk bojownicy protureccy zostali odparci, przy czym zniszczono jeden samochód z karabinem maszynowym.

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!