Wiadomości

Kuleba: W żadnym wypadku Ukraina nie będzie realizowała porozumień mińskich na warunkach rosyjskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że wszelkie propozycje realizacji porozumień mińskich na warunkach rosyjskich zostaną odrzucone. Jak donosi, portal censor.net, powiedział to na antenie programu „Wolność słowa w ICTV”.

Według niego nawet teraz istnieją wystarczające podstawy do nałożenia sankcji na Rosję. Zaznaczył, że nie zna żadnego kraju UE, który twierdziłby, że Ukraina nie realizuje porozumień mińskich. Według niego wszystkie porozumienia osiągnięte podczas szczytu w Normandii w Paryżu w 2019 roku na Ukrainie zostały spełnione.

“Wszystko, do czego zobowiązała się Ukraina, zrobiliśmy wszystko. Rosja nic z tym nie zrobiła” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Kuleba podkreślił, że Ukraina w żadnym wypadku nie wypełni porozumień mińskich na warunkach rosyjskich. Zdaniem ministra, z tego zdania Rosja natychmiast wyciągnęła „dość dziwny wniosek”, że takie oświadczenie Ukrainy to odmowa realizacji porozumień mińskich jako takich. Według Kuleby takie oświadczenia Rosji wyglądają jak ultimatum – porozumienia mińskie muszą być realizowane na ich warunkach albo nie zostaną w ogóle zrealizowane.

„To pokazuje rosyjską logikę” – powiedział minister.

Zapytany o możliwe naciski ze strony Niemiec i Francji na realizację porozumień mińskich na rosyjskich warunkach, Kuleba powiedział: „Taka opcja jak presja na Ukrainę i zmuszenie Ukrainy do zrobienia czegoś jest bezwartościowa. Mogą być propozycje, ale jeśli są dla nas nie do przyjęcia, wtedy zostaną odrzucone. Stoimy wyraźnie na naszym stanowisku.”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!