Wiadomości

Kukiz: Muszę zrobić wszystko, by pozostać w polityce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Trzy lata w Sejmie, partycypacji w polityce to męczarnia, ale muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, by pozostać w polityce i by za rok nikt nie mógł rządzić bez Kukiz’15 – mówi w wywiadzie dla „Wprost” Paweł Kukiz.

„Trzy lata w Sejmie, partycypacji w polityce, próby rozsadzenia tego skostniałego układu, to jest rzeczywiście męczarnia. To jest ciągła wojna. Żadna wojna nie jest wypoczynkiem” – podkreśla Kukiz.

Pytany, jakie są jego prognozy polityczne, ocenił, że „mogą być przyspieszone wybory”. „Wszystko zależy od najbliższych miesięcy” – dodał.

„Wprost” zapytał Kukiza, z którym politykiem może się porozumieć w nowym roku. „Z każdym, kto uzna za priorytetowe referendum obligatoryjne, zmianę ordynacji wyborczej na model większościowy, a przynajmniej mieszany, kto uzna za priorytetowe zwiększenie kwoty wolnej od podatku, zasadniczą obniżkę i uproszczenie podatku, redukcję biurokracji, oparcie sądownictwa na sędziach pokoju i KRS wybieranych w wyborach powszechnych” – odparł polityk.

Pytany, czy takim partnerem jest prezydent Andrzej Duda, odparł, że ma z nim świetne relacje. Ale, jak dodał, czasem ma wrażenie, że „pan prezydent mógłby mocniej wykorzystywać swoje konstytucyjne uprawnienia, nawet jeśli miałoby to być wbrew interesom ugrupowania, z którego się wywodzi”.

Dopytywany, czy takim partnerem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, polityk zauważył, że jest on zwolennikiem sędziów pokoju. „Uważam pana ministra za potencjalnego sojusznika w tej kwestii” – dodał Kukiz.

Według niego wprowadzenie do europarlamentu od trzech do pięciu kandydatów ruchu Kukiz’15 byłoby sukcesem. Jak ocenił, mniejsze znaczenie ma możliwość zasilenia ugrupowania środkami, które dostają europosłowie na biura, choć – jak przyznał – część z nich można spożytkować również np. na opłacenie prawników, którzy przygotują projekty ustaw obniżających podatki do minimalnych stawek wymaganych w UE.

Podsumowując swoje działania w poprzednim roku, ocenił go jako kolejny, w którym wbrew wszystkiemu i wszystkim przetrwał. „Jedyna rzecz, jaka jest dla mnie najważniejsza: czyste sumienie. Robię wszystko, co jest możliwe dla mojej ojczyzny. Nawet jeżeli czasem się mylę, to robię to wszystko z serca” – podkreślił polityk.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!