Świat Wiadomości

Kubańska Partia Komunistyczna ma nowego pierwszego sekretarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl partia od ponad sześciu dekad rządząca Kubą wybrała nowy Komitet Centralny, a ten nowego pierwszego sekretarza.

Piątkowa rezygnacja ze stanowiska pierwszego sekretarza przez Raula Castro, uczestnika rewolucyjnych walk u schyłku lat 50 XX wieku i brata wieloletniego przywódcy państwa i partii stała się sygnałem do wymiany kierownictwa tej drugiej. W niedzielę 300 delegatów zjazdu wybrało jej Komitet Centralny jak podała telewizja TeleSUR.

Z kolei w poniedziałek Komitet Centralny wyłonił ze swojego składu nowego pierwszego sekretarza, w praktyce pierwszą osobę w państwie. Zgodnie z przewidywaniami został nim Miguel Diaz-Canel, od 2019 r. sprawujący funkcję prezydenta Kuby, jak podał portal kubańskiej gazety Escambray. Wraz z pierwszym sekretarzem Komitet Centralny wybrał też główne gremium decyzyjne partii i kraju – Biuro Polityczne oraz członków podstawowego organu przewodzącego aparatowi partii – Sekretariatu.

Portal TeleSUR podkreślił, że data wybouy nowego przywódcy partii nie była przypadkowa. Dokonano jej w 60 rocznicę odparcia inwazji w Zatoce Świń kiedy to zorganizowane i opłacone przez amerykańską CIA oddziały kubańskich emigrantów próbowały obalić rewolucyjne władze z Fidelem Castro na czele.

Nowy pierwszy sekretarz KPK uważany jest za zwolennika reform liberalizujących gospodarkę Kuby, do tej pory funkcjonującej jako centralne planowana gospodarka socjalistyczna. W specjalnej rezolucji nowy Komitet Centralny zalecił między innymi „uznanie i zdywersyfikowanie form własności przy odpowiednio powiązanym zarządzaniu” przy zachowaniu roli państwa jako „koordynatora” i „regulatora”, zrelacjonował główny organ prasowy partii, dziennik „Granma”.

Partia chce także „uznania, regulacji i osiągnięcia odpowiedniego funkcjonowania rynku”, który ma umożliwić władzom podejmować decyzje „w zgodzie z interesami społeczeństwa jako całości”. Zjazd poparł wypracowaną wcześniej przez kierownictwo „Konceptualizację kubańskiego modelu rozwoju społecznego i ekonomicznego”, który zawiera propozycje pewnych reform.

Według rezolucji partii, władze mają dążyć do większej decentralizacji administracji i położenia akcentu na samorządy gminne.

Autor: Karol Kaźmierczak

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!