Wiadomości

Które państwa popierają członkostwo Ukrainy w NATO?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przyspieszone przystąpienie Ukrainy do NATO jest obecnie wyraźnie popierane przez 11 krajów. O tym, ile państw popiera obecnie dążenia Ukrainy do wstąpienia do NATO poinformował szef Stałej Delegacji Ukrainy przy Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, deputowany ludowy Jehor Czerniew.

– Jestem absolutnie pewien, że wszystkie państwa członkowskie NATO wesprą dążenia Ukrainy, choć nie od razu. Dziś jest 11 krajów, które jasno wyraziły, że wspierają nas bez MAP [Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO – przyp. red.], to znaczy w ramach przystąpienia do Sojuszu w trybie przyspieszonym. Niektóre kraje przekazały, że w zasadzie nas popierają, ale jeszcze za wcześniej na członkostwo, a wiele krajów jeszcze nie wyraziło swojego zdania – powiedział Czerniew

Zaznaczył, że obecnie trwają rozmowy z krajami, które wyrażają obiekcje. Pomagają w tym partnerzy Ukrainy, państwa bałtyckie oraz Polska, które przekonują innych do wspierania Ukrainy w jej drodze do NATO bez MAP.

– Bądźmy szczerzy – wiele krajów, mówiąc o tym, że potrzebujemy reform, tak naprawdę nie chciało, abyśmy wstąpili do NATO, bo bali się prowokowania Federacji Rosyjskiej, nie chciały pogorszyć z nią relacji gospodarczych i energetycznych. Teraz tak nie jest. W szczególności Niemcy pozbywają się zależności energetycznej od Federacji Rosyjskiej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości otrzymamy jeszcze więcej “tak” dla Ukrainy – powiedział Czerniew.

W piątek, 30 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyspieszone członkostwo państwa ukraińskiego w Sojuszu Północnoatlantyckim. Niejako była to odpowiedź na orędzie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który tego samego dnia ogłosił aneksję części południowo-wschodnich obwodów ukraińskich, okupowanych przez wojskowe siły rosyjskie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!