Wiadomości

Kto przejmie władzę po Łukaszence? Najbardziej prawdopodobne scenariusze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Łukaszenka żyje, wyglądał na odchudzonego w porównaniu z tymi zdjęciami, które widzieliśmy po Paradzie Zwycięstwa na Kremlu” – tak na pytanie o to, co dzieje się z białoruskim przywódcą, w Porannej rozmowie w RMF FM odpowiedział Aleś Zarembiuk. “Łukaszenka choruje, choć nie wiemy na co. Opatrunek na ręce wskazuje, że się leczy” – dodał szef Białoruskiego Domu w Warszawie.

Robert Mazurek poruszył temat ewentualnego przejęcia władzy po Alaksandrze Łukaszence Jedną z kandydatek jest Natalla Kaczanawa, przewodnicząca białoruskiego parlamentu. Aleś Zarembiuk przyznał, że ma ona silną pozycję w państwie, jest lojalna, a co najważniejsze – ma wsparcie Moskwy. A może któryś z synów? Białoruski przywódca ma trzech potomków. Wydaje się, że największe szanse na przejęcie władzy miałby najstarszy z nich, 48-letni Wiktar.

– Był szefem i kontrolował wszystkie służby specjalne w latach 2005-2021. Jest też prezydentem białoruskiego komitetu olimpijskiego – powiedział rozmówca Roberta Mazurka, dodając, że najlepszym kandydatem dla Białorusinów byłby jednak Mikołaj. Dobrze wygląda, jest wykształcony, gra na fortepianie. Tylko jest za młody, bo ma 18 lat – zauważył.

Czy demokratyzacja Białorusi jest możliwa? Czy siły demokratyczne, szeroko rozumiana opozycja, są gotowe do przejęcia władzy? – Demokratyzacja zawsze jest możliwa, ale trzeba mieć struktury wewnątrz kraju. Możemy przypomnieć chociażby (Włodzimierza) Lenina, który mówił, że nigdy nie wróci do Rosji, że jego pokolenie nie doczeka się rewolucji, ale jednak wrócił, sprytnie to wszystko wykorzystał i został szefem państwa radzieckiego – zauważył Aleś Zarembiuk.

Szef Białoruskiego Domu w Warszawie zaznaczył, że na czele państwa z ramienia opozycji mógłby stanąć Paweł Łatuszka. On też wysyła sygnały do aparatu państwowego, do tych ludzi. – Przecież nie będzie tak, że przyjdzie rewolucja, taka jak rosyjska czy francuska, że zmiecie wszystko – podkreślił.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!