Wiadomości

Ks. abp Mokrzycki o prof. Osadczym: “Jest osobą niewygodną, bo upomina się o prawdę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Prof. Osadczy jest osobą niewygodną dla niektórych środowisk, ponieważ upomina się o prawdę. Myślę, że jest na odstrzale. Jak wiele innych osób próbuje się niszczyć go moralnie, wyciągając fakty nawet z lat młodzieńczych – stwierdził w rozmowie z Radiem Maryja ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, b. osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

Ks. abp Mokrzycki odniósł się do ostatnich ataków na profesora Włodzimierza Osadczego, dyrektora Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum na KUL i kandydata Konfederacji do Parlamentu Europejskiego. Duchowny przypomniał, że wychowywał się on w archidiecezji lwowskiej, gdzie znany jest zarówno wiernym, jak i kapłanom, a także ks. kard. Marianowi Jaworskiemu. – Zawsze był blisko Kościoła i interesował się życiem swojej archidiecezji. Bronił wartości, zawsze stawał po stronie skrzywdzonych, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz rzymsko-katolicki Kościół był dyskryminowany ze strony Kościoła greko-katolickiego poprzez zabrane świątynie – mówił.

Metropolita lwowski podkreślił, że prof. Osadczy ciągle upomina się o prawdę w kwestiach związanych z ludobójstwem na Wołyniu i to właśnie z tego może wynikać nagonka na niego. – Jest osobą niewygodną dla niektórych środowisk, ponieważ upomina się o prawdę. Myślę, że jest na odstrzale. Jak wiele innych osób próbuje się niszczyć go moralnie, wyciągając fakty nawet z lat młodzieńczych. Przecież każdy chłopak, który urodził się w byłym Związku Radzieckim, musiał służyć w Armii Radzieckiej – mówił arcybiskup Mokrzycki. Kapłan zapewnił, że prof. Osadczy jest człowiekiem prawym i uczciwym, prawdziwym chrześcijaninem i katolikiem i przekazał mu wyrazu wsparcia.

– Jednocześnie przykro nam, że musi znosić pewne upokorzenia i trudności, ale wierzę, że prawda zwycięży. Zapewniam prof. Osadczego o naszej solidarności z nim i wsparciu modlitewnym dla niego oraz jego najbliższych – skwitował.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki jest polskim duchownym rzymskokatolickim. W 1996 został osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci w 2005 został sekretarzem papieża Benedykta XVI. Od 2008 roku jest metropolitą lwowskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!