Wiadomości

Krzysztof Kamil Baczyński odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Krzysztof Kamil Baczyński – pseudonim „Krzyś”, żołnierz oddziału ppor. Lesława Kossowskiego „Leszka”, poeta pokolenia „Kolumbów”.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent RP odznaczył Lucynę Adamkiewicz, pseudonim “Ewa”, łączniczka w Zgrupowaniu “Chrobry I”; Jadwigę Bielską, pseudonim, “Szarotka”, łączniczkę i sanitariuszkę w Batalionie “Bończa”; Ludwika Fiszera, pseudonim “Alfa”, żołnierz aOrganizacji Wojskowej Korpusu Bezpieczeństwa; Krystynę Opałło, pseudonim „Elżbieta”, łączniczkę i kolporterkę w Obwodzie VII “Obroża”.

Za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, za ofiarną służbę w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczna została siostra Józefa Słupiańska pielęgniarka i sanitariuszka w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego, Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali Bogusława Markowska, pseudonim “Bogna”, łączniczka w Obwodzie I Śródmieście; Janusz Walędzik, pseudonim “Czarny”, walczył w Zgrupowaniu “Chrobry II”.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Jadwigę Chruściel, pseudonim „Kozaczek”, łączniczkę w I Obwodzie “Radwan” w Śródmieściu, zaangażowaną w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski Złotym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały Zofia Czekalska oraz pośmiertnie Agnieszka Pisula.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Wojciech Bobrowski oraz Władysława Kohutek-Marcinkiewicz.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono Romana Bednarskiego, Jolantę Błażejczyk, Marka Happacha, Agnieszkę Łesiuk-Krajewską, Roberta Markiewicza, Mateusza Matyszkowicza, Ryszarda Mączewskiego, Justynę Mokrzyńską, Annę Roczkowską, Monikę Sukiennik-Załęską, Justynę Mokrzyńską oraz Michała Wójciuka.

/prezydent.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!