Wiadomości

Krzysztof Czabański: Jacek Kurski nie jest p.o. prezesa TVP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jacek Kurski nie jest pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Polskiej, lecz – zgodnie z Kodeksem spółek handlowych – pełnomocnikiem zastępującym Macieja Łapińskiego w czasie jego nieobecności. Pismo takiej treści wysłał do zarządu spółki szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. Ocenił też w nim, że udzielenie Kurskiemu pełnomocnictwa było „działaniem prawidłowym”.

Portal Wirtualnemedia.pl, przypomina, że 24 lipca Telewizja Polska ogłosiła w oficjalnym komunikacie, że Jacek Kurski został p.o. prezesa spółki.

– W związku z rozpoczynającym się w dniu 27.07.2020 r. urlopem p.o. prezesa Zarządu TVP Pana Macieja Łopińskiego oraz złożeniem przez niego rezygnacji z czasowego pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu z dniem 07.08.2020 r., pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu TVP zostało powierzone Panu Jackowi Kurskiemu – poinformowała telewizja.

Nie podano przy tym który z organów spółki podjął taką decyzję. Tego samego dnia Rada Mediów Narodowych miała powołać nowego prezesa, lecz w obliczu niespodziewanego komunikatu wyłączono ten punkt z obrad, argumentując, że nie zgłoszono żadnego kandydata.

– Komunikat TVP nie jest aktem prawnym. Poprosiłem zarząd telewizji o przysłanie dokumentów wyjaśniających sytuację prawną zarządu. Pan Maciej Łopiński przysłał do Rady rezygnację z pełnienia obowiązków prezesa z dniem 7. sierpnia. Do tego dnia p.o. nadal jest on, nikt nowy nie został powołany – mówił szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

W odpowiedzi z 28 lipca Czabański otrzymał od Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza, drugiego członka zarządu TVP oświadczenia Macieja Łopińskiego o rezygnacji z funkcji p.o. prezesa i przekazaniu jej Kurskiemu.

Szef Rady Mediów Narodowych w odpowiedzi przesłanej do TVP przypomniał, że powierzenie obowiązków prezesa zarządu reguluje Kodeks spółek handlowych

– Zgodnie z tym przepisem organem uprawnionym do delegowania swoich Członków do czasowego wykonywania czynności Członków Zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności jest Rada Nadzorcza. Prezes Zarządu jest uprawniony jedynie do udzielenia pełnomocnictwa do jego zastępowania podczas nieobecności — napisał Czabański.

Szef RMN podkreślił, że w świetle prawa Jacek Kurski nie został p.o. prezesa TVP, natomiast udzielono mu pełnomocnictwo na czas nieobecności Macieja Łopińskiego.

– Udzielenie pełnomocnictwa na czas nieobecności było działaniem prawidłowym, które zabezpieczało interes Spółki — podkreślił Czabański.

– Zasadne jest, żeby w przyszłości Spółka przykładała większą staranność do opracowywania komunikatów prasowych, żeby nie wprowadzały one w błąd instytucji nadzorujących, ani opinii publicznej — dodał.

/Wirtualnemedia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!