Wiadomości

Kryzys rządowy w Izraelu: będą nowe wybory do Knesetu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelski parlament przegłosował krótko po północy w czwartek decyzję o samorozwiązaniu w związku z niemożnością sformowania rządu przez Benjamina Netanjahu. Za rozwiązaniem wybranego w kwietniu Knesetu głosowało 74 deputowanych, a 45 było przeciwnych.

Wybory nowego Knesetu odbędą się 17 września. Rozwiązanie parlamentu stało się koniecznością, ponieważ w środę upłynął ustawowy termin sformowania koalicji rządzącej, którą to misję powierzono liderowi partii Likud Benjaminowi Netanjahu. Ugrupowanie to zdobyło 35 mandatów w 120-osobowym Knesecie.

Benjamin Netanjahu już po raz piąty miał stanąć na czele rządu, mimo kierowanych pod jego adresem trzech poważnych zarzutów o korupcję. Izraelski polityk stanowczo odrzuca te oskarżenia. W wypowiedzi dla mediów bezpośrednio po głosowaniu w Knesecie, Netanjahu zapowiedział, że jego macierzysta partia Likud “wygra wybory” zaplanowane na wrzesień. – Poprowadzimy ostrą, wyrazistą kampanię, która przyniesie nam zwycięstwo”. – Wygramy my i wygra społeczeństwo – zapewnił w rozmowie z państwową rozgłośnią radiową Kan.

Decyzja o samorozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów parlamentarnych w miesiąc po poprzednich jest decyzją bez precedensu. W historii państwa Izrael nie było dotąd takiego przypadku – wskazują agencje informacyjne.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!