Wiadomości

Kryzys na rynku mieszkań. Deweloperzy: Tak źle jeszcze nie było

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tak źle w branży mieszkaniowej nie było od .lat. Dane Głównego Urzędu Statystycznego opublikowane 21 lutego wskazują, że stan branży jest gorszy, niż w szczycie pandemii – alarmuje portal wprost.pl.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 21 lutego nie pozostawiają złudzeń. Wynika z nich, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu 2023 roku, spadła o 19,9 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 9,4 tys. Spadek o 4 proc. zanotowano także w porównaniu z grudniem minionego roku.

W grupie deweloperów odnotowano spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – o 20,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, do 5,82 tys. lokali, a w ujęciu miesięcznym zanotowano spadek o 16,3 proc., podał także Urząd.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego skomentowali najbardziej zainteresowani, czyli deweloperzy. Polski Związek Firm Deweloperskich, który zrzesza największe firmy z branży, przypomina, że tak złych danych z rynku nie widzieliśmy od 2016 roku.

– Statystyki z początku nowego roku nie napawają optymizmem. Aby znaleźć ostatni styczeń z tak niskim wolumenem rozpoczętej produkcji, musimy cofnąć się aż do 2016 roku. Dla porównania minimalnie lepsze pod względem nowych inwestycji były nawet miesiące szczytu pandemii, w których obserwowaliśmy przecież paraliż pracy urzędów – komentuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!