Wiadomości

KRRiT wszczęła postępowanie przeciw radiu Tok FM

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji – czytamy na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przywołany artykuł dotyczy zakazu propagowania w audycjach radiowych i telewizyjnych „działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

„Do spółki Inforadio wpłynęło pismo z KRRiT, datowane na 2.02.2023 r., z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego w sprawie treści wyemitowanych na antenie Radia TOK FM. Zespół nadawcy ma 7 dni na zapoznanie się z aktami postępowania i złożenie oświadczenia – na pewno skorzystamy z tej możliwości i wkrótce przedstawimy swoje stanowisko w tej sprawie” – pisz TOK FM w oświadczeniu.

Jak wynika z doniesień portalu press.pl, sprawa dotyczy skandalicznej wypowiedzi prowadzącego „Pierwsze śniadanie w Toku”, mającego opinię funkcjonariusza nienawistnej antypolskiej propagandy, Piotra Maślaka z 7 czerwca 2022 r. o „Historii i Teraźniejszości” prof. Wojciecha Roszkowskiego. – Czyta się to jak podręcznik – przepraszam za to porównanie – dla Hitlerjugend chwilami, nie wszędzie – powiedział dziennikarz.

Leszek Sosnowski, właściciel i prezes Białego Kruka, które wydało podręcznik powiedział w czerwcu portalowi wpolityce.pl, że powiadomił Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o tych słowach, a postępowanie jest w toku. KRRiT zdecydowała, że wyjaśnienia złożone przez nadawcę TOK FM w odpowiedzi na skargę nie kończą sprawy.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!