Wiadomości

Kraska: opracowujemy strategię na czas II fazy epidemii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Opracowujemy strategię na czas, spodziewanej jesienią, II fazy epidemii dotyczącą m.in. szczepień przeciw grypie i testów na obecność koronawirusa, by zapewnić jak najszerszy do nich dostęp – powiedział w czwartek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister pytany o obecny etap epidemii, w jakiej w tej chwili jesteśmy stwierdził: „to kolejna faza koronawirusa. Nie dzieliłbym jej na etapy”. Przyznał jednak dalej, że umownie można ją nazwać drugim etapem. Dodał, że obserwowany wzrost liczby dziennych nowych zachorowań (czwartek – 418, środa – 380, wtorek – 399) to efekt po pierwsze poluzowania obostrzeń, po drugie nieprzestrzegania obowiązujących zaleceń, czyli zachowywania odpowiedniego dystansu, noszenia maseczek, używania środków do dezynfekcji rąk.

– Zapomnieliśmy już o tym – podsumował i dodał, że obecne zakażenia mają charakter „punktowy” – dotyczą imprez rodzinnych, zamkniętych skupisk ludzkich.

Kraska zaznaczył też, że resort szykuje się już na wzrost zachorowań jesienią, choć trudno powiedzieć, kiedy on nastąpi i w jakiej skali.

– Powołaliśmy zespół, który opracowuje strategię na II falę epidemii. Pierwsze jego posiedzenie ma być w poniedziałek – powiedział. Zapewnił, że zespół w tej chwili analizuje doświadczenia krajów europejskich w związku z przebiegiem epidemii. Opracować ma m.in. strategię dotyczącą szczepień przeciw grypie oraz testów na obecność koronawirusa, by zapewnić jak najszerszy dostęp do nich. Równocześnie w ministerstwie odbywa się przegląd dotyczący działania opieki zdrowotnej. – Resort opracowuje również plan przemodelowania szpitali jednoimiennych. Nastał na to czas, by były one bardziej elastyczne do pojawiających się nowych przypadków – wyjaśnił.

Dodał, że ministerstwo będzie chciało przekazać tzw. szybkie testy diagnostyczne najpierw do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a potem lekarzom podstawowej opieki, a liczba respiratorów jest wystarczająca.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!