Wiadomości

Kradli w Niemczech samochody, w Polsce je legalizowali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

18 kradzionych w Niemczech samochodów odzyskali w Polsce funkcjonariusze gdańskiego CBŚP. Niemiecka policja (LKA Berlin) zatrzymała w tym czasie 6 Polaków, członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i ich legalizacją w Polsce. Było to możliwe dzięki powołaniu międzynarodowego zespołu śledczego prokuratur w Berlinie i Gdańsku oraz CBŚP i policji niemieckiej – LKA Berlin. Zatrzymanym zarzuca się co najmniej 45 kradzieży pojazdów o wartości 2 mln euro. Straty spowodowane przez przestępców, strona niemiecka oszacowała na 10 mln euro.

W lutym 2016 r. w Niemczech wszczęto śledztwo przeciwko polskiej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów luksusowych o wysokiej wartości takich jak: porsche oldtimer, samochody campingowe marki Fiat, transportery – marki IVECO, a także samochody: audi, range rover i peuegot.

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i niemieckiej policji od tego momentu zaczęli intensywnie pracować nad sprawą. Ustalili, że w grupie działa 16 osób, które zajmują się kradzieżami aut. W lutym tego roku policja niemiecka zatrzymała 6 członków grupy przestępczej, w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Miało to miejsce podczas przekazywania samochodu campingowego fiat w miejscowości Hoppegarten koło Berlina.

Niemieccy policjanci dzięki informacjom przekazanym przez gdańskie CBŚP dotarli do miejsc, w których przechowane były kradzione samochody. Policjanci odzyskali w Berlinie 4 samochody i zabezpieczyli dublety tablic rejestracyjnych pojazdów, sfałszowane dokumenty rejestracyjne aut i sfałszowane dokumenty osobiste, sfałszowane plakietki ochrony środowiska umieszczane na pojazdach, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.

Policjanci ustalili również, że grupa korzysta z bunkra w Nadrenii-Westfalii, gdzie przechowywane są kradzione pojazdy.

W Polsce funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą, pośrednikiem i jednocześnie finansował działalność przestępczą oraz zaopatrywał członków grupy przestępczej w urządzenia służące do pokonywania systemów elektronicznych w pojazdach.

W ostatnich dniach funkcjonariusze gdańskiego CBŚP wspólnie z policjantami LKA 414 Berlin przeszukali siedem miejsc w Polsce bezpośrednio związanych z członkami rozpracowywanej grupy przestępczej. W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty w języku niemieckim dotyczące pojazdów rożnych marek, telefony komórkowe oraz laptopy. Ponadto na dwóch adresach policjanci zabezpieczyli 4 peugeoty 508 o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Biegli z zakresu mechanoskopii z LK KWP w Gdańsku, stwierdzili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne pojazdów.

W stosunku do pięciu członków tej grupy przestępczej wydano listy gończe.

W sumie: dotychczas w sprawie występuje 16 osób podejrzewanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym do tego momentu zarzuca się 45 czynów. W Polsce policjanci odzyskali 18 pojazdów różnych marek skradzionych w Niemczech.

Prokuratura w Berlinie i Krajowym Urzędem Kryminalnym Policji (LKA) wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku i Zarządem CBŚP w Gdańsku stworzyli wspólną niemiecko-polską grupę śledczą w ramach JIT (Joint Investigation Team). Podstawą utworzenia tej międzynarodowej grupy śledczej jest projekt Unii Europejskiej – ISEC, którego przedmiotem działania jest zwalczanie zorganizowanych, mobilnych grup przestępczych obszaru państw nadbałtyckich łącznie z rosyjsko-języcznymi grupami zorganizowanymi.

/kom. Agnieszka Hamelusz, CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!