Wiadomości

Kradli naczepy i kontenery ze znajdującymi się w nich towarami na terenie Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 19 osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywanie na terytorium Niemiec kradzieży naczep i kontenerów wraz ze znajdującymi się w nich towarami.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, jak również kradzieży z włamaniem oraz paserstwa co do mienia znacznej wartości. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet od 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wobec 5 osób wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się dokonywaniem na terytorium Niemiec kradzieży naczep i kontenerów wraz ze znajdującymi się w nich towarami. Następnie skradzione przedmioty były przewożone na terytorium Polski w celu dalszej sprzedaży. W toku śledztwa prokurator ustalił, że łączna wartość mienia, którego kradzież i paserstwo przypisano podejrzanym stanowi równowartość ponad 7,5 miliona złotych. Jednocześnie prokuratorzy nie wykluczają, że kwota ta będzie wyższa po ewentualnym uzupełnieniu zarzutów w tym zakresie, ponieważ nadal trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich kradzieży jakich grupa przestępcza dopuściła się na terenie Niemiec.

Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie zabezpieczonej u podejrzanych gotówki w kwocie ponad 2,5 miliona złotych oraz luksusowych samochodów o wartości ponad 5 milionów złotych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zabezpieczeń na mieniu podejrzanych, w tym na sprzęcie i przedmiotach ujawnionych w miejscu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w ramach której dokonywane były przestępstwa paserstwa. Wówczas wartość zabezpieczonego mienia może sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!