Wiadomości

Kościół w Hiszpanii nie zgadza się na ekshumację generała Franco

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze hiszpańskiego Kościoła zapowiedziały, że nie zgodzą się na ekshumację generała Francisco Franco i przeniesienie jego szczątek poza mauzoleum wojny domowej w podmadryckim Valle de los Caidos. Taki ruch planuje lewicowy rząd Pedro Sancheza.

Sekretariat arcybiskupa Madrytu kardynała Carlosa Osoro poinformował, że „uważnie śledzi wydarzenia” związane z planowanym przez rząd Sancheza przeniesieniem kości generała Franco poza bazylikę znajdującą się na terenie Valle de los Caidos.

Władze madryckiej archidiecezji zaznaczyły, że nie zgodzą się na ekshumację i przeniesienie szczątek Franco, jeśli jego rodzina nie zaakceptuje propozycji rządu. Krewni generała odmawiają usunięcia szczątków z zarządzanej przez benedyktynów bazyliki usytuowanej na terenie mauzoleum.

Komentatorzy podkreślają, że deklaracja archidiecezji w Madrycie jest odpowiedzią Kościoła na plany socjalistycznego rządu Sancheza, który zapowiedział, że podczas piątkowego posiedzenia rady ministrów zadekretuje usunięcie szczątków generała z Valle de los Caidos.

Zapowiedź ekshumacji generała Franco była jednym z pierwszych planów rządzącego od czerwca krajem Sancheza. Socjalistyczny gabinet wskazywał, że będzie dążył do usunięcia trumny generała do końca tego roku w sposób „polubowny”. Argumentowano, że grób Franco w miejscu pochówku ofiar zapoczątkowanej przez niego wojny z lat 1936-39 narusza godność zmarłych i ich rodzin.

W lipcu i sierpniu na terenie Valle de los Caidos odbyło się kilka wielotysięcznych manifestacji zwolenników frankizmu, sprzeciwiających się usunięciu kości generała z terenu mauzoleum. Twierdzą oni, że z powodu braku większości w parlamencie „Sanchez ima się tanich chwytów”, by zyskać sympatię lewicowego elektoratu.

W Valle de los Caidos zostało pochowanych 33,8 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii, zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała Franco. W kwietniu tego roku przeniesiono stamtąd szczątki czterech osób. Wydarzenie to było efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę miejsca pochówku.

Budowa Valle de los Caidos, zwanego oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, została zakończona w 1958 r. Budowę mauzoleum 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował osobiście generał Franco w 1940 r. On sam został tam pochowany w 1975 r.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!