Wiadomości

Kości ogromnego dinozaura znaleziono na południu Afryki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ledumahadi mafube – tak nazwano nowy gatunek dużego dinozaura, który w epoce jurajskiej zamieszkiwał południe Afryki. W swoich czasach, czyli 200 mln lat temu, był największym zwierzęciem lądowym.

Roślinożerny dinozaur był dwa razy większy od słonia afrykańskiego – ważył 12 ton i mierzył cztery metry wysokości w kłębie. Jego skamieniałość odkryto w Wolnym Państwie, prowincji w Republice Południowej Afryki. Odkrycia dokonali naukowcy z międzynarodowego zespołu, pracujący pod kierunkiem Jonaha Choiniere’a z Uniwersytetu Witwatersrand w RPA.

Nazwa dinozaura pochodzi z lokalnego języka sesoto i oznacza „potężne uderzenie pioruna o świcie”. – Odzwierciedla wielkie rozmiary dinozaura, jak również fakt, że jego linia pojawiała się u początków dinozaurów zwanych zauropodami – wyjaśnia Choiniere w rozmowie z magazynem „Current Biology”. Jak dodaje, nazwa jest uhonorowaniem zarówno obecnego, jak i dawnego dziedzictwa południowej Afryki.

Wszystkie zauropody były roślinożerne i miały czworonożny chód. Osiągały wagę do około 60 ton. Tak jak one, Ledumahadi również poruszał się na czterech nogach. Naukowcy określają go jako eksperyment ewolucji. Kości jego nóg były bardzo grube, podobnie jak w przypadku dużo cięższych zauropodów, jednak nie tak smukłe jak u nich.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!