Wiadomości

Korwin-Mikke stanie przed sądem? Śledczy chcą postawić politykowi zarzut z art. 180a kk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Sejm ma rozpatrzyć 20 wniosków o uchylenie immunitetu posłom. Jeden z nich dotyczy Janusza Korwin-Mikke.

O szczegółach sprawy pisze “Rzeczpospolita”. “21 grudnia 2020 roku w Otwocku doszło do niegroźnej kolizji. Włączający się do ruchu fiat punto otarł ciężarówkę scania, a sprawcą okazał się poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Podczas kontroli wyszło na jaw, że nie ma prawa jazdy. Stracił je w 2007 roku za przekroczenie limitu punktów karnych i nie dostarczył dotąd dokumentów, potwierdzających odzyskanie uprawnień wskutek zdania egzaminu” – czytamy.

Za ten czyn posłowi grozi do dwóch lat więzienia. Już przed rokiem wniosek o uchylenie immunitetu skierowała do Sejmu prokuratura Warszawa-Praga. Śledczy chcą postawić politykowi zarzut z art. 180a kk, który mówi o prowadzeniu pojazdu po cofnięciu uprawnień. Sam Janusz Korwin-Mikke twierdzi, że jest niewinny. – Mam wyrok sądowy, który nakazuje zwrócić mi prawo jazdy, co policja zawsze honorowała podczas kontroli – podkreśla.

“Z dokumentów, które opublikował w 2020 roku, wynika, że na decyzję o odebraniu mu prawa jazdy złożył zażalenie, do czego przychylił się sąd. O tym, czy Sejm podzieli argumentację jego, czy prokuratury, przekonamy się w marcu przyszłego roku, gdy zaplanowano rozpatrzenie wniosku o uchylenie immunitetu posła. To tylko jeden z wielu przykładów, bo w najbliższych miesiącach czeka nas lawina podobnych wniosków” – opisuje “Rz”.

W planie pracy Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych na pierwsze półrocze przyszłego roku zapisano rozpatrzenie aż 20 wniosków o uchylenie immunitetu. Siedem zostało skierowanych przez policję albo Główny Inspektorat Transportu Drogowego i dotyczą wykroczeń, najczęściej drogowych.

“Największą wagę mają trzy wnioski prokuratury o uchylenie immunitetu za przestępstwa. Oprócz Korwin-Mikkego dotyczą one posła KO Sławomira Nitrasa i posłanki Polski 2050 Joanny Muchy” – czytamy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!