Wiadomości

Korupcja przy zamówieniach w PGNiG S.A. Osiem osób zatrzymanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osiem osób zamieszanych w korupcyjny proceder przy organizowaniu przetargów na rzecz PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze zatrzymanych przez CBA. To nowe postępowanie Biura i pierwsza realizacja w tej sprawie.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, dotyczące między innymi przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce akcyjnej Skarbu Państwa tj. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze, w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę ww. spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy.

W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze, oraz 7 właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder.

Wszyscy usłyszeli już zarzuty w prokuraturze. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy świadczy między innymi o tym, że pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm, na etapie prowadzonych postępowań przetargowych, przekazując im istotne informacje oraz sztucznie zawyżając wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tys. zł, czym w efekcie doprowadził PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. Następnie uzyskaną w ten sposób kwotę przyjął jako łapówkę pod pozorem zapłaty za rzekome usługi projektowe świadczone na rzecz tych podmiotów w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej, na podstawie faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Zatrzymany pracownik odpowiadał za realizację umów ramowych zawartych z różnymi podmiotami gospodarczymi na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych, to jest przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających Oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!