Wiadomości

Koronawirus w kopalniach PGG na Śląsku – 152 zakażenia, ponad tysiąc osób na kwarantannie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

152 zakażenia koronawirusem i ponad tysiąc osób w kwarantannie – to najnowsze dane z kopalni Polskiej Grupy Górniczej. Najtrudniejsza sytuacja jest w ruch Jankowice, gdzie potwierdzono 74 zakażenia, a 650 osób jest w kwarantannie. W tym zakładzie, ale i w kopalni Murcki-Staszic ze względu na wzrost zachorowań ograniczono wydobycie – informuje Dziennik Zachodni.

Gwałtownie rośnie liczba zakażonych w ruchu Jankowice, części kopalni zespolonej ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej. W środę (29.04) na godz. 13 koronawirusa potwierdzono u 74 pracowników, 650 jest w kwarantannie. To najwięcej w całej PGG.

Liczby w Jankowicach zmieniają się bardzo szybko. To m.in. dlatego, że od piątku do pracowników dociera wymazobus. To znacznie przyspieszyło proces pobierania wymazów i przekazywania ich do laboratorium.

W związku z licznymi zachorowaniami, kwarantanną i wysoką absencją przekraczającą 50 proc. od 27 kwietnia do 3 maja ograniczono do minimum wydobycie. Wprowadzono minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania kopalń. W efekcie z ponad 3 tys. całej załogi do pracy dziennie przychodzi ok. 1,2 tys. osób.

Zajmują się utrzymaniem zakładu (pompowanie wody, wentylacja itp.). Prace trwają również na przy ścianach wydobywczych. Chodzi jedynie głównie o ich utrzymanie. W efekcie wydobycie z 10 tys. ton na dobę spadło do zaledwie 3 tys. ton.

/Dziennik Zachodni/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!