Wiadomości

Kornel Morawiecki: Żydzi sami poszli do getta, bo im powiedzieli, że tam będzie enklawa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kornel Morawiecki, w rozmowie z „Kulturą Liberalną”, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN i wszystkiego, co się wokół tego dzieje, stwierdził, że „sytuacja nabrzmiewała, szła w takim kierunku, żeby nas, Polaków, coraz bardziej zrównać z Niemcami”, dodają, iż „ten kierunek był obłędny”.

– W całej tej sprawie jest sporo europejskiej obłudy. Niestety, za wyjątkiem Polski prawie wszystkie europejskie państwa i nacje kolaborowały z Niemcami. Instytucjonalnie uczestniczyły w Zagładzie. Nie byli sprawcami, ale uczestniczyli w niej – zauważył Kornel Morawiecki.

– Polscy granatowi policjanci? Niektórzy spełniali, najczęściej ze strachu, niemieckie rozkazy, ale nie było oddziału polskich granatowych policjantów, który by rozstrzeliwał Żydów tak jak ukraińskie oddziały UPA, estońskie formacje SS czy szaulisi litewscy. Wyjaśnijmy: plan Zagłady, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, opracowali i zrealizowali Niemcy. To ich zbiorowa zbrodnicza wina. Oni byli sprawcami. Współsprawcami były te państwa i nacje, które w okresie wojny instytucjonalnie kolaborowały III Rzeszą. My, Polacy, podbici, poddani okrutnemu terrorowi ubranemu w okupacyjne prawa, nie poszliśmy na zorganizowaną współpracę – podkreślił Morawiecki-senior.

Jego zdaniem, trzeba jasno mówić, kto był prawdziwym sprawcą, a kto ofiarą.

– Najważniejszą sprawą jest język… Oni nam zniszczyli język! Bo o nas mówią „współsprawcy”, „naziści”. Nawet premier mówi „nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny”. Jaki „nazistowski”?! To był niemiecki obóz koncentracyjny – oburzał się ojciec premiera.

Podkreślił on, że powinniśmy głośno mówić o tym, jak wyglądała okupacyjna rzeczywistość.

– Panowie wiedzą, kto przepędzał Żydów do warszawskiego getta? Panowie myślą, że Niemcy ich zaganiali do getta? Nie. Żydzi sami poszli, bo im powiedzieli, że tam będzie enklawa, że nie będą mieli z tymi wstrętnymi Polakami do czynienia. A to, że ich potem zagłodzili na śmierć i wywieźli do Treblinki… To tak było! – stwierdził Morawiecki.
– Kto wyganiał Żydów na Umschlagplatz? Niemcy wyganiali? Nie! Policja żydowska wyganiała na Umschlagplatz! Nie, „zaangażowana”! Niemcy nie wchodzili na strychy, żeby pałkami wyganiać te żydowskie dzieci, które nie chciały schodzić – dodał, przypomina jednak zaraz, że ci funkcjonariusze byli zastraszonym narzędziem mordu w rękach Niemców, podkreślając, że „ostatecznie oni też zostali zamordowani”.

/Krytyka Libaralna/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!