Gospodarka Polska Świat Wiadomości

Korea Południowa chwali sobie współpracę gospodarczą z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Polska postrzega Koreę Południową jako swojego ważnego partnera gospodarczego i chce dalej wzmacniać dwustronne więzi, nie tylko w zakresie e-mobilności, aby zmniejszać skutki pandemii COVID-19” – portal „Korea Times” (KT) cytuje słowa ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego.

Polski minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, powiedział, że jest „więcej niż zadowolony” ze znaczącej obecności czołowych koreańskich firm w sektorze produkcyjnym w Polsce i zachęcił je do poszukiwania nowych możliwości biznesowych w sektorach transportu i energetyki – portal „KT” przypomniał we wtorek.

„Uważam Koreę Południową za jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji” – medium cytuje słowa polskiego ministra.

„Nasze obroty handlowe rosły dynamicznie przed pandemią i mam nadzieję, że w przyszłości z powodzeniem będziemy kontynuować nasze dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne” – powiedział Kościński.

„PK” przypomina, że od momentu nawiązania strategicznego partnerstwa w 2013 roku koreańskie firmy intensywnie inwestują w Polsce w różnych obszarach, m.in. motoryzacji elektrycznej, elektronice, inżynierii oraz przemyśle chemicznym.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Korea Południowa jest obecnie największym inwestorem azjatyckim w Polsce, o skumulowanej wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych sięgającej 2,2 mld dolarów w 2019 r.

Największą południowokoreańską inwestycją w Polsce jest położona w okolicach Wrocławia fabryka akumulatorów elektrycznych, która funkcjonuje od 2018 roku. Dzięki jej funkcjonowaniu Polska jest największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych w Europie – zwraca uwagę „Korea Times”. „Koreańska firma zainwestowała około 4 bilionów wonów (3,5 miliarda dolarów) w polski zakład od 2020 roku i planuje dodatkowo wydać 820 miliardów wonów do przyszłego roku – wynika z raportu finansowego należącej do niej w całości spółki zależnej LG Energy Solution. Inwestycja LG na dużą skalę przyciągnęła inne koreańskie firmy i podwykonawców oraz stworzyła nowe miejsca pracy w Polsce” – pisze portal. 

Jak przypomina portal kresy.pl  w lutym br. Polska i Korea Południowa podpisały porozumienie w sprawie zacieśnienia współpracy na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), planowanego węzła tranzytowego integrującego ruch lotniczy, kolejowy i drogowy.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!