Wiadomości

Korea Płd. zbuduje elektrownię atomową w Polsce. Podpisano listy intencyjne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga. Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem. Kto zbuduje drugą elektrownię atomową w Polsce? Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. – Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte – wyjaśnił Sasin.

– Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy – powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument „mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską”. – Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany – powiedział Sasin.

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. – Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego – dodał Lee.

– W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści – podkreślił minister.

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej.

– Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii – podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!