Wiadomości

Konsulat Ukrainy w Krakowie gloryfikuje zbrodniarzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

6 maja na oficjalnym profilu placówki dyplomatycznej na portalu Facebook został opublikowany post ze zdjęciem przedstawiającym zbrodniarza wojennego Romana Szuchewycza i innych członków Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Post odnosi się do tzw. I Konferencji Zniewolonych Narodów Wschodniej Europy i Azji, zorganizowanej przez kierownictwo Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) w lasach w pobliżu wsi Budzieraż na Wołyniu w listopadzie 1943 roku. W warunkach ścisłej konspiracji przed niemieckimi władzami okupacyjnymi konferowali przedstawiciele trzynastu narodowości znajdujących się pod niemiecką lub sowiecką okupacją: Azerów, Baszkirów, Białorusinów, Czerkiesów, Czuwaszów, Gruzinów, Kabardyjczyków, Kazachów, Ormian, Osetyjczyków, Tatarów, Ukraińców i Uzbeków.

W poście ukraińskiego konsulatu możemy przeczytać: „Konferencja była pierwszą próbą zjednoczenia narodowych ruchów oporu w ZSRS. Nacjonaliści stali się internacjonalistami. Uczestnicy postanowili wspólnie walczyć z reżimami totalitarnymi III Rzeszy i ZSRS. (…) Po wojnie idee konferencji zostały wcielone w działalność Antybolszewickiego Bloku Narodów. Przez prawie pół wieku blok walczył o likwidację ZSRS i utworzenie na jego ruinach niepodległych państw narodowych”.

Do udziału w konferencji nie zaproszono jednak Polaków, choć byli wtedy bezspornie zniewolonym narodem. Przy tym spotkanie odbyło się na przedwojennym terytorium II Rzeczpospolitej, o czym jednak autorzy wpisu na profilu Konsulatu Ukrainy nie wspominają. Konferencja odbywała się w okresie, gdy trwała regularna eksterminacja polskiej ludności cywilnej prowadzona przez oddziały UPA.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!