Wiadomości

Koniec budowy zapory na granicy z Białorusią

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dobiegły końca prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka polsko-białoruskiej granicy. Budowę zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym podjęto w reakcji na presję migracyjną wywołaną działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W Kuźnicy w związku z zakończeniem budowy zapory odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceszefa tego resortu Macieja Wąsika oraz Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Tomasza Pragi.

“Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord. Pierwszym akordem tej wojny był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając, że ten atak polegał na tym, że Alaksandra Łukaszenki i jego mocodawca Władimir Putin “postanowili przetestować polską granicę, wschodnią granicę UE”.

“Bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo zewnętrzne jest dla nas najwyższym nakazem, jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić wbrew wszystkim i wbrew wszystkiemu, jeśli ktokolwiek będzie chciał tej racji stanu zaprzeczać. Zapora […] jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności i przezorności i przewidywalności” – zaznaczył premier.

“Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu wręcz do przybycia na terytorium Białorusi migrantów z Bliskiego Wschodu, migrantów muzułmańskich w przeważającej mierze. Później ci migranci byli wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski” – stwierdził Mateusz Morawiecki, dodając, że już wtedy polska straż graniczna i inne służby mundurowe stanęły na wysokości zadania i obronili naszą granicę. Premier zaznaczył, że kilka miesięcy później Putin zaatakował Ukrainę.

“Dziś widzimy wyraźnie, że gdybyśmy wtedy nie postawili zdecydowanej tamy temu co Łukaszenka planował zgotować Polsce i Europie, dzisiaj nasi funkcjonariusze, nasi policjanci, być może część naszych pozostałych służb mundurowych musiałaby się koncentrować na zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa tej granicy” – podkreślił premier.

“Tymczasem dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na tym, co jest naszym i europejskim najwyższym priorytetem, czyli na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności, na daniu odporu rosyjskiej agresji na Ukrainie” – dodał Morawiecki.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!