Wiadomości

Kongres USA opowiedział się za ustawą o przywróceniu programu Lend-Lease

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Ma ona pozwolić na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę. Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, 10 było przeciw. 7 kwietnia ustawa została zatwierdzona przez Senat USA. Wejdzie ona w życie po podpisaniu przez prezydenta Joego Bidena.

Lend-Lease Act to ustawa federalna z 11 marca 1941. Zezwala ona prezydentowi USA „sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności”.

Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Pozwoli ona na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego. Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw na Ukrainę będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!