Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski przygotuje listę podmiotów organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konferencja Episkopatu Polski przygotuje listę biur turystycznych, pielgrzymkowych oraz osób fizycznych organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dokument będzie gotowy do końca sierpnia – zapowiedział ks. bp Krzysztof Zadarko po obradach Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Ma to związek z decyzją władz kościelnych Ziemi Świętej, które wstrzymały wydawanie tzw. zielonych kart dla przewodników pielgrzymek. Również żadna grupa z Polski takiego dokumentu nie otrzyma.

Dlatego – na prośbę tamtejszego Episkopatu – specjalną listę przygotuje KEP.

– Zobowiązaliśmy się do sporządzenia takiej listy biur turystycznych i pielgrzymkowych czy też osób fizycznych, które organizują pielgrzymki do Ziemi Świętej, które byłyby rekomendowane, a więc sprawdzone przez naszą Radę ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po odpowiednim szkoleniu i sprawdzeniu kompetencji taką listę zobowiązaliśmy się dostarczyć do końca sierpnia. Następnie do tej listy dołączymy również listę księży, osób świeckich, sióstr zakonnych, które będą mogły mieć rekomendacje ze strony naszego Episkopatu do oprowadzania pielgrzymek po Ziemi Świętej – wyjaśnił ks. bp Krzysztof Zadarko.

Na skutek zwiększonego napływu pielgrzymek z Polski – jak wskazał ks. bp – pojawiło się niepokojące zjawisko. Wiele grup nie ma charakteru pielgrzymkowego, są to turyści, którzy zwiedzają Ziemię Świętą. W programach takich grup nie ma lub są nieliczne Msze św., modlitwy, czyli punkty o charakterze pielgrzymkowym. To psuje bardzo dobrą opinię o pielgrzymach z Polski – wskazał ks. bp Krzysztof Zadarko. Dlatego KEP podejmie odpowiednie działania, by zrealizować zalecenia miejscowego Episkopatu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!