Gospodarka Wiadomości

Koncern LG w zamian za inwestycje w Polsce domaga się wielomilionowych dotacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje i „Puls Biznesu”, koreański koncern LG Chem 70 mln euro grantu, działki za symboliczne euro i zwolnienia z opłaty odrolnieniowej, od tego uzależniając wybudowanie w Opolu fabryki baterii do aut elektrycznych.

Według „Pulsu Biznesu”, LG Chem miał za 1,4 mld euro zbudować drugą fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, przy czym decyzja, gdzie miała być realizowana inwestycja, miała zapaść najpierw w maju, potem w czerwcu. W grę wchodziły Opole i Łódź, przy czym wybór padł na to pierwsze miasto. Jednakże wcale nie jest pewne, czy inwestycja powstanie.

Dziennik dotarł do pisma Andrew Chunga, wiceprezesa działu baterii motoryzacyjnych LG Chem, do Krzysztofa Sengera, wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), w którym przedstawiciel koreańskiego koncernu pisze, że oferty zachęt inwestycyjnych, które otrzymała firma pod koniec czerwca od władz Opola oraz PAIH, „są bardzo ogólnikowe”.

„Doszliśmy do wniosku, że na podstawie otrzymanych informacji nie można zapewnić wystarczającego poziomu opłacalności ekonomicznej projektu, o ile zostanie on zrealizowany w Polsce” – pisze menedżer.

Koreańczycy oczekują na odpowiedź do 16 lipca, po czym koncern raz jeszcze przemyśli temat inwestycji w Polsce i nie wykluczone, że uzna, iż lepiej będzie mu inwestować w innym kraju.

Chung domaga się m.in. grantu gotówkowego w wysokości nie niższej niż 4,9 proc. wartości inwestycji, tj. 70 mln euro, sprzedania mu działki w Opolu-Wrzoskach „np. symboliczne 1 euro”, a także zwolnienia z opłaty odrolnieniowej.

/„PULS BIZNESU”, foto: automatykab2b.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!