Polska Wiadomości

Komornik, który domagał się od 11-letniego dziecka spłaty długu ojca został zawieszony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal gazetakrakowska.pl Marcin M., komornik sądowy z Chrzanowa, został zawieszony przez Ministra Sprawiedliwości w pełnieniu obowiązków służbowych. Zrobiło się o nim głośno w związku z historią 11-letniej Zuzi Sałaszewskiej z Libiąża, która ma do spłaty milion złotych długu po zmarłym ojcu. Komornik zajął część jej renty.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta skierował do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez komornika oraz zwrócił się o objęcie sprawy nadzorem służbowym. Do czasu zakończenia postępowania Marcin M. został odsunięty od wykonywania czynności i zawieszony.

Komornik “zyskał sławę” na początku lutego br. Wówczas przez tygodnik “Wprost” nagłośniona została historia Zuzi Sałaszewskiej. Dziewczynka w 2018 r. dowiedziała się o tym, że ma do spłacenia milion złotych długu po zmarłym ojcu. Powstał on, gdy Zuzi nie było jeszcze na świecie. Jej ojciec Piotr zaciągnął kredyt na rozwój hurtowni z materiałami budowlanymi. Interes nie kręcił się jednak tak jak się tego spodziewał i w 2005 roku przestał spłacać kredyt.

Rodzina znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jej miesięczny dochód to zaledwie ok. 1,5 tys. zł. Mama 11-latki pracuje dorywczo w bibliotece. Poza tym rodzina korzysta ze świadczeń 500 plus i zasiłku dla samotnej matki. Nie stać ich, by spłacać dług. Tymczasem komornik zajął Zuzi w 2018 r. część renty po zmarłym ojcu – 180 zł. Po nagłośnieniu sprawy Marcin M., wykazał skruchę. Przeprosił dziewczynkę, oddał zajęte pieniądze oraz kupił jej rower, o którym tak marzyła.

Postępowanie Marcina M. wywołało oburzenie społecznie, jednak sprawa ta najprawdopodobniej zakończyła by się tylko karą dyscyplinarną i “rozeszła po kościach”, gdyby nie fakt, że po jej nagłośnieniu zaczęły zgłaszać się kolejne osoby, które uważają, że zostały poszkodowane przez komornika. W większości to mieszkańcy powiatu chrzanowskiego. Zarzucają mu nielegalne zajęcia mienia, wywieranie presji na dłużników oraz podstępne wejścia do ich domów położonych poza rewirem jego działania. Miał m.in. zająć samochód, ale nie dłużnika tylko innej osoby.

Po prowadzonych z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości postępowaniach kontrolnych potwierdzono szereg bulwersujących nieprawidłowości w pracy komornika.

Po tym Prezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie złożył wniosek o odwołanie Marcina M. z zajmowanego stanowiska z uwagi na rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa. Kontrola w kancelarii komorniczej wykazała m.in., że komornik wydawał pieniądze na działalność niezgodną z ich przeznaczeniem.

– Nie ma akceptacji dla działań komorników, którzy naruszają prawo i obniżają tym samym zaufanie do zawodu komornika – podkreśla Sebastian Kaleta.

I bardzo dobrze.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!