Wiadomości

Komitet Nauk Historycznych PAN chce wycofania konkursu szkolnego „Wołyń – pamięć pokoleń”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komitet Nauk Historycznych PAN wystosował oficjalne pismo, podpisane przez przewodniczącego KNH PAN, prof. Tomasza Schramma, w którym domaga się on od organizatorów przerwania szkolnego konkursu „Wołyń – pamięć pokoleń” w związku z wojną rosyjsko-ukraińską i masowym napływem uchodźców z Ukrainy.

„W świetle agresji rosyjskiej na Ukrainę wnioskuję w imieniu Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, by organizatorzy przerwali konkurs” – pisze prof. Schramm. Powołał na zapis w regulaminie, który pozwala m.in. na przerwanie konkursu bez podania przyczyny.

Zdaniem szefa KNH PAN, konkurs mający m.in. upowszechniać wiedzę o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz tworzyć podstawy do współczesnych stosunków polsko – ukraińskich w oparciu o prawdę historyczną, nie może się odbyć, gdyż, według prof. Schramma, kwestie te mogą drażnić i niepokoić ukraińskie dzieci w polskich szkołach.

„Priorytetem polskich uczniów, nauczycieli, rodziców i całego społeczeństwa stało się obecnie udzielanie moralnego i materialnego wsparcia Ukraińcom walczącym z najeźdźcą, a także uchodźcom, szukającym schronienia w naszym kraju. Są wśród nich uczniowie, dołączający – często po traumatycznych przeżyciach – do zespołów klasowych w polskich szkołach. Wracanie w tym momencie do pamięci o krzywdach z przeszłości nie ułatwi ani ukraińskim, ani polskim uczniom zmierzenia się z nowym wyzwaniem” – twierdzi prof. Schramm.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!