Wiadomości

Komisja ONZ: Izralescy snajperzy polowali na palestyńskich dziennikarzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Izraela musi wskazać winnych zabicia dwóch palestyńskich dziennikarzy Yasera Murtaja i Ahmeda Abu Husseina w kwietniu 2018 r. – ogłosił Komitet Ochrony Dziennikarzy. Organizacja powołuje się na raport komisji ONZ.

Jak podaje strona organizacji, pod koniec lutego niezależna komisja śledcza ONZ oświadczyła, że znalazła uzasadnione podstawy, by sądzić, że izraelscy snajperzy strzelali do dziennikarzy celowo”. Według jej raportu obaj dziennikarze byli wyraźnie oznaczeni.

– Raport komisji ONZ nie zwróci życia dziennikarzom, ale jasno daje do zrozumienia, że odpowiedzialność za ich śmierć i osiągnięcie sprawiedliwości spoczywa na izraelskich władzach – powiedział w Waszyngtonie koordynator Komitetu Ochrony Dziennikarzy na Bliski Wschód i Afrykę Północną Sherif Mansour.

– Jako demokracja, Izrael utrzymuje cywilną kontrolę nad swoimi oddziałami zbrojnymi i musi zapewniać przestrzeganie prawa międzynarodowego, klasyfikującego dziennikarzy jako cywilów – dodał.

W minionym roku Komitet napisał list do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdzie uznano zabójstwo palestyńskich dziennikarzy za przejaw szerszego zjawiska oraz wezwano do natychmiastowego i wiarygodnego śledztwa. Organizacja nie dostała odpowiedzi na list.

Tymczasem dzisiejszej nocy izraelskie samoloty znów bombardowały Strefę Gazy:

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!