Wiadomości

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało wysłane do władz w Warszawie. Polska ma miesiąc na przysłanie odpowiedzi i odniesienie się do zarzutów – informuje portal polskieradio.pl

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans z typową dla siebie butą, zapowiadał, że z chwilą publikacji ustawy o ustroju sądów powszechnych w Dzienniku Ustaw Komisja rozpocznie postępowanie o naruszenie unijnego prawa. Przyczepiono się do zapisu dotyczącego zróżnicowania wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć.

O prawie do dalszej pracy już po osiągnięciu tego wieku ma, zgodnie z ustawą, decydować minister sprawiedliwości. Według Komisji takie uprawnienia ministra, jak również te do odwoływania i powoływania prezesów sądów podważy niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. “Nowe przepisy umożliwiają ministrowi sprawiedliwości wywieranie wpływu na poszczególnych sędziów sądów powszechnych, w szczególności poprzez mało precyzyjne kryteria przedłużania ich kadencji, co podważa zasadę nieusuwalności sędziów” – brzmi oświadczenie Komisji Europejskiej.

Teraz Polska ma miesiąc na przysłanie wyjaśnień i odpowiedzi na zarzuty Brukseli. Jeśli te wyjaśnienia będą nie wystarczające Komisja wyśle drugie upomnienie, a jeśli i późniejsze wyjaśnienia nie przyniosą rozstrzygnięcia sporu na linii Bruksela – Warszawa, Komisja skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który może zasądzać kary finansowe.

Wiceszef Komisji Frans Timmermans ponownie zaprosił ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości na spotkanie w Brukseli w dogodnym dla nich terminie.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!