Wiadomości

Komisja Europejska przedstawi dziś projekt budżetu na lata 2021-2027

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska przedstawi dziś projekt budżetu na lata 2021-2027. Ma być on korzystniejszy dla Polski niż, jak to wynikało z wcześniejszych medialnych doniesień i zapowiedzi totalnej opozycji.

Według wcześniejszych scenariuszy, Polska miała dostać nawet o 20–30 proc. mniej niż w obecnej perspektywie budżetowej. To oznaczałoby nawet kilkadziesiąt miliardów euro mniej. Jednak – według niektórych mediów – wstępnie już ustalono pulę unijnych wydatków, która różni się od dotychczasowych prognoz na korzyść Polski.

Na politykę spójności przeznaczone miałyby być 392 mld euro, a na rolnictwo – 336 mld euro. Jedno jest pewne – cięcia w budżecie unijnym są nieuniknione. Mniejsze wpływy spowodowane są Brexitem. Wielka Brytania rocznie wpłacała do budżetu około kilkunastu miliardów euro.

– Budżet Unii Europejskiej został okrojony i nie ma się co dziwić, że budżet dla Polski będzie niższy. Wszyscy politycy o tym wiedzieli już dawno temu. Natomiast jest to wykorzystywane w polityce bieżącej w Polsce. Nie sprzyja to na pewno negocjacji w UE – powiedział politolog dr Krzysztof Sławski.

Negocjacje te z pewnością nie były sprzyjające dla Polski. Komisja Europejska rozważała uzależnienie wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności. Uderzałoby to w Polskę i w Węgry, ale w przyszłości także w inne kraje. Dlatego ten postulat nie został uznany za główne kryterium przyznawania pieniędzy. Po trwającej wiele godzin debacie w KE zdecydowano także, że nadal głównym wskaźnikiem przyznawania funduszy na politykę spójności będzie dochód narodowy na głowę mieszkańca w danym regionie. Obecnie jest to jedyne kryterium. Jakie będą faktyczne ustalenia KE ws. budżetu przekonamy się już dziś. Ale to nie oznacza końca batalii o unijne środki.

– Każdy z krajów będzie chciał ugrać jak najwięcej. To jest normalna gra polityczna. Musimy się tutaj spodziewać różnego rodzaju, nawet chwilowych koalicji w poszczególnych miesiącach. Będziemy walczyć o dopłaty dla rolnictwa, będziemy walczyć o fundusze społeczne – zaznaczył socjolog dr Jakub Koper.
Na zaproponowaną przez Komisję wersję perspektywy budżetowej na następne 7 lat muszą się zgodzić wszystkie kraje członkowskie i Parlament Europejski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!