Wiadomości

Komisja ds. VAT: Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Rostowskiego i Nowaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja śledcza ds. VAT podjęła decyzję o zawiadomieniu prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego wicepremiera i ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki wodnej Sławomira Nowaka. Jak oświadczył przewodniczący sejmowej komisji poseł Marcin Horała, chodzi o możliwość popełnienia czterech przestępstw: przekroczenia uprawnień, ujawnienia informacji służbowych, doprowadzenia do straty w mieniu państwa i niedopełnienia obowiązków – informuje portal TVP Info.

– Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia czterech przestępstw. Pierwsze z nich to przekroczenie uprawnień przez pana ministra Rostowskiego. Drugie to ujawnienie niejawnych informacji, objętych tajemnicą służbową i skarbową osobie nieuprawnionej. Trzecie to doprowadzenie do straty w mieniu publicznym w ogromnych rozmiarach, poprzez doprowadzenie do rozszczelnienia systemu podatkowego. I zarzut niedopełnienia obowiązków co do sankcji unijnych – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący komisji śledczej Marcin Horała.

Jak poinformowali przedstawiciele komisji, złożenie zawiadomienia do prokuratury jest w znacznej mierze oparte na zeznaniach byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch.

– To nie kończy prac komisji śledczej – zapewniał Horała. – Mamy jeszcze dużo pracy. W toku dalszych prac, jeżeli pojawią się nowe okoliczności, będziemy o nich informować prokuraturę – oświadczył.

Komisja przyjęła wniosek na posiedzeniu tajnym. Przeciwko głosowali posłowie opozycji – poinformowano.

Czytaj też:

Luka VAT-owska była wielkości rocznego polskiego budżetu

/TVP Info>

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!