Wiadomości

Kolekcja płyt Polskiego Radia z września 1939 roku na Liście Krajowej UNESCO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”.

Płyty zawierają między innymi przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy, czytane między innymi przez Jeremiego Przyborę.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że decyzja o wpisaniu płyt na Listę Krajową UNESCO oznacza docenienie znaczenia Polskiego Radia w budowaniu wspólnoty oraz historycznej pamięci. Podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy często dochodzi do fałszowania historii oraz zakłamywania faktów.

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Agnieszka Kamińska przypomniała, że zachowała się niespełna połowa z około 200 płyt upamiętniających wydarzenia z września 1939 roku. Prezes Polskiego Radia podkreśla, że zachowane płyty są świadectwem bohaterstwa ówczesnych pracowników tej instytucji.

9 czerwca przed Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie zostanie otwarta plenerowa wystawa prezentująca między innymi fotografie kolekcji płyt Polskiego Radia, a dzień później w Belwederze Polskie Radio zostanie uhonorowane certyfikatem UNESCO.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!