Wiadomości

Kolejny komunistyczny generał, planista stanu wojennego, spocznie na Powązkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Planista stanu wojennego gen. Wacław Szklarski zostanie pochowany na prestiżowym cmentarzu. Zgodę, choć nie bezpośrednią, wydało miasto – informuje w środę „Rzeczpospolita”.

„Za (…) szczególne zasługi dla socjalistycznej Ojczyzny w okresie stanu wojennego” – takim wpisem w Honorowej Księdze Czynów Żołnierskich został uhonorowany w 1982 r. gen. Wacław Szklarski” – pisze gazeta i przypomina, że księga została ustanowiona rozkazem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a gen. Szklarski był jego jednym z najważniejszych podwładnych.

„Rzeczpospolita” wylicza też, że Szklarski jako szef Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego pracował nad planami stanu wojennego, a w 1986 r. został zastępcą szefa sztabu Układu Warszawskiego w Moskwie. Choć został zwolniony z zawodowej służby wraz z końcem PRL, w środę zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ta nekropolia – jak zaznacza „Rz” – należy do najbardziej prestiżowych w Polsce, a do pochówku jest potrzebna zgoda prezydenta Warszawy bądź osoby przez niego upoważnionej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!